W ciągu ostatnich kilku tygodni zainteresowanie cenami paliw osiągnęło szczyt. Gwałtowne podwyżki zmusiły właścicieli pojazdów i flot do poszukiwania najtańszych źródeł paliwa. W marcu dzienna liczba użytkowników Fuelio, darmowej aplikacji do monitorowania wszystkiego, co związane z kosztami paliwa i wydatkami na samochód, wzrosła średnio o 75%. Rok do roku liczba pobrań aplikacji powiększyła się sześciokrotnie.
Fuelio należy do rodziny aplikacji Sygic. Jest darmowa, dostępna dla systemów Android i iOS, nie zawiera reklam oraz jest ciągle ulepszana i wzbogacana o nowe funkcje, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze użytkowników. Monitorowanie cen paliw to nie jedyna funkcja tej aplikacji. Dodatkowo za jej pomocą można zapisywać swoje tankowania, zużycie paliwa, przebieg oraz naprawy. Wszystkie te informacje można następnie przedstawić w postaci praktycznego raportu w formacie PDF.
Najważniejszą funkcją Fuelio jest wyszukiwanie najtańszej stacji paliw w okolicy oparte na rzetelnych danych z oficjalnych źródeł państwowych lub od wszystkich użytkowników aplikacji. Ponadto od lutego użytkownicy mogą sprawdzać ceny paliw w swojej okolicy i przeglądać codzienne trendy.
Szybki wzrost cen ropy, po którym nastąpił wzrost cen paliw, spowodowany wybuchem wojny w Ukrainie sprawił, że aplikacja Fuelio zyskała wielu nowych użytkowników. Rekordowy wzrost Fuelio zanotowała w marcu we Włoszech, gdzie liczba użytkowników zwiększyła się o 270,6%. W Rumunii liczba użytkowników wzrosła o 224%, w Hiszpanii — o 138,6%, a we Francji — o 74,9%. W innych krajach średni wzrost liczby użytkowników wyniósł 24%. „Prawdopodobną przyczyną tego wzrostu są znaczne podwyżki cen paliw na stacjach. Przed wojną różnice w cenach wynosiły parę groszy. Obecnie można zaoszczędzić dużo pieniędzy. W niektórych regionach ceny różnią się nawet o 20%” — mówi Adrian Kajda, menedżer produktu w Fuelio.
W reakcji na napływ dziesiątek tysięcy nowych użytkowników programiści przygotowali wersję 7.15 aplikacji Fuelio zawierającą wiele ulepszeń. „Teraz o wiele łatwiej można przekazywać informacje o cenach paliw innym użytkownikom. Ponadto dodaliśmy nowe opcje filtrowania do mapy, aby można było przeglądać stacje wg popularności (najczęściej wybierane stacje) lub oceny. Ponadto można sprawdzać aktualne ceny. Ponadto użytkownicy mogą zobaczyć średnią cenę paliwa, co pozwala porównać ceny w różnych regionach” — wyjaśnia Adrian Kajda.
Aktualnie aplikacja jest dostępna w 40 krajach, ale z jej notowań usunęliśmy Rosję i Białoruś oraz zablokowaliśmy możliwość jej pobierania w tych krajach.