Porota zložená z expertov ocenila na konferencii ICT 2018 vo Viedni potenciál algoritmu znížiť čas strávený v zápche o viac ako 20 percent, výrazné zníženie nákladov na cestovanie a pozitívny dopad na životné prostredie.
Algoritmus od slovenského vývojára svetových navigácií Sygic sa stal jednou z 20 najlepších inovácií v Európe. Porota Radaru pre inovácie (Innovation Radar) ocenila na konferencii ICT 2018 vo Viedni pozitívny dopad riešenia na kvalitu života v mestách.
Inteligentné riešenie využíva silu superpočítača z ostravského centra IT4Innovations na výpočet optimálnej distribúcie áut v meste, čím vodičom ušetrí viac ako 20 percent času strávenom v zápchach.
„Individuálnou navigáciou 500-tisíc áut dokážeme mestu a vodičom ušetriť až do 400 000 eur denne,“ uviedol šéf projektu Radim Cmar zo Sygicu. „To výrazne prevyšuje mesačný poplatok za využívanie superpočítača,“ dodal.
Algoritmus Kooperatívnej navigácie vznikol v rámci európskeho projektu ANTAREX. S využitím jeho technológií, experti zo Sygicu dokázali optimalizovať všetky dôležité výpočty. Vďaka tomu superpočítač spotrebuje menej energie, čím sa znížili mesačné náklady na jeho prevádzku pre mesto o 25 percent.
„V súčasnosti už rokujeme o pilotnej prevádzke so štyrmi mestami v Európe a Spojených štátoch,“ prezradil Cmar. Algoritmus Kooperatívnej navigácie potenciál zlepšiť kvalitu života v mestách. Zníženie množstva áut a vozidiel verejnej dopravy, ktoré stoja v zápchach má pozitívny dopad na množstvo emisií a zároveň zefektívnenie dochádzania do práce.
„To, že sa naše riešenie zaradilo vo verejnom hlasovaní medzi projekty s najvyšším počtom hlasov od verejnosti dokazuje, aká dôležitá je otázka dopravy pre nás – Európanov. Máme znalosti a skúsenosti na to, aby sme algoritmus Kooperatívnej navigácie vedeli nasadiť v ktoromkoľvek meste vo svete, ktoré prejaví záujem,“ uviedol CEO Sygic Martin Strigac.
Spoločnosť je jedným zo zakladajúcich členov iniciatívy Chcem Smart Mesto, ktorá pomáha mestám na Slovensku integrovať smart riešenia.
Radar pre inovácie slúži Európskej komisii na vyhľadávanie inovácií s najvyšším potenciálom medzi riešeniami financovanými z peniazov Európskej únie. V prvom kole je do hlasovania zapojená verejnosť. Zo šiestich kategórií vyberú 20 finalistov.
Algoritmus Kooperatívnej navigácie nominovali v kategórii Najlepšia inovácia vo vývoji, v ktorej Sygic skončil na druhom mieste a kvalifikoval sa do finále. To sa konalo na konferencii ICT 2018 pri príležitosti rakúskeho predsedníctva Európskej únii vo Viedni. Každý z finalistov mal 3 minúty na to odprezentovať svoj projekt pred porotou zloženou z investorov a podnikateľov, ktorí napokon rozhodli o víťazovi.